31 października 2003 23:40
Znak zapytania Wojtyły
Źródło: www.gazeta.pl Papież: UE przestrzenią wolności i bezpieczeństwa
KATOLICKA
AGENCJA INFORMACYJNA 31-10-2003, ostatnia aktualizacja 31-10-2003
16:11
Unia Europejska
powinna być "przestrzenią wolności, bezpieczeństwa i
sprawiedliwości, w której wszyscy będą się czuli jak u siebie
w domu" - podkreśla Jan Paweł II. (...)
(...) Ojciec Święty zauważył, że konieczna jest w tym procesie "braterska solidarność, wynikająca ze świadomości, że jesteśmy *jedną rodziną osób wezwanych do budowy świata sprawiedliwszego i bardziej braterskiego*" (...)
(...) Ojciec Święty przypomniał, że po "tak dramatycznych wydarzeniach, jak zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku", pojawiły się liczne inicjatywy na rzecz pokoju o charakterze religijnym, (...)
Mój komentarz
Ważne są tu słowa: ' braterska solidarność, wynikająca ze świadomości ... '
K.Wojtyła jak zwykle nie wyjaśnia lecz mąci (patrz jego inne wypowiedzi, odsyłam także do ' Co zrobić z Watykanem ? ' ) Odwołuje się do uczucia 'braterskiej solidarnosci' , która opiera się na miłych doswiadczeniach wieku dziecięcego. Wzbudza więc w słuchaczach konkretne skojarzenie.
Dalej wspomina o zamachach z 11 września i pokazuje, że pomiędzy ludźmi nie ma 'braterskiej solidarności', przedstawiając to jako ułomność rzeczywistości. Tak stawia znak zapytania nad jakością współistnienia ludzi na Ziemi i o to mu chodzi.
Znak zapytania oznacza niezrozumienie jakiegoś fragmentu rzeczywistości, czujemy się więc bezradni. Tu K.Wojtyła odnajduje miejsce dla siebie. Staje się potrzebny i pośpiesza z propozycją. Mówi o dniu ' modlitwy o pokój w Asyżu 24 stycznia 2002'.
Skąd się wziął ów znak zapytania ?
K.Wojtyła odwołał się , jak już powiedziałem , do uczucia 'braterskiej solidarności' , które opiera się na miłych doświadczeniach wieku dziecięcego i daje wrażenie bliskości. Zaraz jednak mówi o innej solidarności, 'wynikłej ze świadomości ' obserwacji Ziemi a na niej gatunku ludzkiego (uwaga o powołaniu ludzkości jest istotna lecz dla prowadzonych tu rozważań poboczna). Co może on mieć na myśli ?
solidarny - poczuwający się do współodpowiedzialności, współdziałania; zgodny z kimś w poglądach w postępowaniu itp. (Komputerowy słownik języka polskiego PWN)
Solidarność braterska
Solidarność braterska, solidarność braci, to doświadczone poczucie bezpieczeństwa wynikłe z wieloletniej znajomości i wynikła stąd zgodność postępowania. Tego , w takiej formie nie ma pomiędzy obcymi. Tego nie ma więc pomiędzy ludźmi, nigdy nie było i nigdy nie będzie. Są to doświadczenia wyniesione tylko z domu rodzinnego. Dlatego nie istnieją dowody braku tego, czego po prostu nigdy nie było i nie będzie. Nie istnieją dowody braku 'braterskiej solidarności' wśród ludzi wogóle. Są dowody jej braku pomiędzy braćmi.
Zauważę wiec od razu w kwesti zamachów z 11 września - możemy powiedzieć o nich tylko tyle , że są dowodem przestępstwa na skalę międzynarodową. Kiedy Saddam zasmrodził ćwiartkę Azji , podpalając 2000 szybów w Kuwejcie, to był to dowód przestepstwa na skalę międzynarodową a nie dowód braku solidarności braterskiej ze wszystkimi wokół, którzy wskutek jego wyczynu nie mogli swobodnie oddychać.
Solidarność gatunku
Solidarność wynikła ze świadomości wspólnoty gatunku i z odpowiedzialności za Ziemię, i za Ludzkość, taka odpowiedzialność jest i dowodzi solidarności między ludźmi. Przymiotnik 'braterska' nie jest konieczny, a może prowadzić do nieporozumień.
Wynikiem tej solidarności jest istnienie ONZ, powstanie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, działalność organizacji takich jak: Czerwony Krzyż, Greenpeace czy Amnesty International , Bank Światowy, a także układy międzynarodowe w licznych sprawach nurtujących narody, jak chociażby układy rozbrojeniowe. Jest bardzo wiele budujących i bardzo obiecujących tego rodzaju przykładów . Świat jest dzisiaj bez porównania lepszy niż 70, 80 lat temu. Oczywiście pozostaje wiele spraw do przeprowadzenia i pojawią się następne.